Sivas Belediyesi ve Sivas Muharip Gaziler Derneği, Yakın Doğu Üniversitesi’ni Ziyaret Etti
Eklenme Tarihi: 09 Şubat 2018, 08:03

Sivas Belediyesi ve Sivas Muharip Gaziler Derneği’nden bir heyet, Yakın Doğu Üniversitesi  Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’i ve Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel’i Makamında Ziyaret Etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş’ın da hazır bulunduğu ziyarete, Sivas Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı ve Kaya Erdoğan başkanlığında Sivas Belediyesi’nden bir heyet katıldı.

Dr. Günsel; “Candan Can Verdiğiniz Bu Topraklarda Anavatan Türkiye’ye Olan Bağlılığımızı Gördünüz”

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rekörü Dr. Suat İ. Günsel kabulde yapığı konuşmasında “Bazen deriz ya yaşadığımı hissediyorum, şu an yaşadığımı hissediyorum. Ne mutlu sizlere ki bir topluma canınızdan can vererek bir cumhuriyet bağışladınız, bir devlet bağışladınız. Ne mutlu sizlere ki bugün bağışladığınız bu ülkeyi gelip gördünüz,ellerinizle dokundunuz. Emin ellerde olduğunu gördünüz. Çalışkan bir şekilde candan can verdiğiniz bu yerlerde Anavatan’a olan bağlılığımızı gördünüz. Gayretli bir toplum gördünüz. İyi ki varsınız. Hoşgeldiniz sefa getirdiniz. Buradaki devletin asıl sahipleri sizlersiniz. Bunlar yüreğimle söylediğim sözlerdir. İnsan bazen aklıyla konuşur. Bazen yüreği ile konuşur. Bazen aklı ve yüreği ile konuşur. Eğer matematikten, fizikten konuşulacaksa akılla konuşulur. Siyaset yapılacaksa akıl ve yüreği karıştırarak konuşulur. Ama sizlerle konuşulurken sadece yürekle konuşulabilir”

Dr. Günsel; “Hiç Nefes Almadan Çalışma Zorunluluğumuz Olduğuna İşaret Ederim.”

“Benim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulduğu gün itibari ile kendi kendime bir sözüm oldu. Dünyada iş yapan insanlar dünyaya açılmaya çalışır ve dünya nimetlerinden nasıl faydalanır ve servet sahibi olur diye çalışır. Baktığımızda tarih boyunca iş yapan insanlar hep böyle yapmıştır. Başka ülkelere gitmişlerdir. Ben ilk adımımı üniversiteyle atarken bunun, Türkiye ile bir olmanın, iç içe olmanın bir enstürüman olduğuna inandım. Bu üniversite tamamen bu bütünlüğü sağlayabilmek için atttığımız adımdır.Tabi ki sadece üniversite kurmakla yetmediğini biliyorum. Bir toplumun sağlık sorununun da çözülmesi gerekir. Kendi doktorunu, kendi mühendisini, kendi edebiyatçısını, kendi sanatçısını yetiştirebilmesi gerekir. Biz sağlık konusunda da büyük adımlar attık. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi bugün adamızda Türkiye SGK kapsamında hasta kabul etmekte. Bunun yanında çok yakında elektirikle hareket edecek otomobil üretimi yapan bir kurum olduğumuzu duyacaksınız” dedi.

Fuat Ahıskalı; “1974’te Şehit Verilen Bu Topraklarda Bilim Ve İrfanın Hakim Olduğunu Görmek Mutluluk Verici”

Sivas Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı ise,uğruna silah arkadaşlarını şehit verdikleri, gazi oldukları bu topraklara ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirirken, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ.Günsel’e ülkeye yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkürlerini sunarak; “1974’te şehit verilen bu topraklarda bugün sizin gibi köklü ve büyük Üniversiteler sayesinde bilim ve irfanın hakim olduğunu görmekten büyük mutluluk ve gurur duyduğumuzu belirtmek isteriz.”

Ziyaret sonunda Sivas Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel’e Sivas’tan getirdikleri şehit toprağını ve Türk bayrağını hediye etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel’i Ziyaret Ettiler

Sivas Belediyesi, Sivas Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği ve Sivas Muharip Gaziler Derneği’nden bir heyet, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel’i Makamında Ziyaret Etti.

Ziyarete, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Hızal, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sivas Başkanı Fuat Ahıskalı, Sivas Belediyesi’nden Harun Koç, Mehmet Kaynak, Levent Olgun, Kaya Erdoğan, Ünal Torun ve Kıbrıs Gazilerinden oluşan bir heyet eşlik ederken, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş’da hazır bulundu.

Doç. Dr. İrfan Günsel; “Bu Toprakların Daha Refah, Daha İleri, Daha Önde Olması İçin Gecemizle Gündüzümüzle Çalışıyoruz.”
Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel kabul de yaptığı konuşmada, “Sizleri burada görmek ayrı bir mutluluk, ayrı bir sevinç, ayrı bir gurur bizim için. Sizlerin kanını canını döktüğü bu toprakların daha refah, daha ileri, daha önde olması için gecemizle gündüzümüzle çalışıyoruz. Sizlere yakışmaya, layık olmaya çalışıyoruz. Güzel işler, güzel haberler duyurmaya çalışıyoruz buralardan. Bu heyecanla bugünde sizlerle birlikte olmak büyük bir mutluluk. Hoşgeldiniz, şeref verdiniz” dedi.

Günsel; “Bugün tüm dünyaya, sizlerin sayesinde huzurun sağlanmasıyla mühendisler, doktorlar, hukuçular yetiştiren bir eğitim adası oldu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Yakın Doğu Üniversitesi, 114 farklı ülkeden öğrencinin geldiği bir üniversite kampüsüne sahip . Kıbrıs aslında çok farklı bir adadır. Hem iklimiyle, hem insanıyla çok sıcaktır. Ülkemizin gelişmesinde her zaman Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük katkıları vardır.” diye konuştu. Günsel, “Her zaman biliniz ki burda kardeşleriniz var. Türkiye- Kıbrıs için kullanılan tabir, aslında çok yerindedir. Anavatan – Yavruvatan, işte anayla yavrunun ayrılması mümkün değildir. Biz böyle görüyoruz. Böyle hissederiz. Bugünlerde duyup üzülmüş olduğunuz küçük çaplı çatlak sesler olabilir. Bunlar küçük seslerdir. Ancak bunun Kıbrıs Türkü’nü yansıtmadığını bilmenizi isterim. Kıbrıs Türk’ünü Yakın Doğu Üniversitesi gibi kurumlarıyla, yüzü anavatanına dönük büyük çoğunluktadır. Burda her zaman kardeşleriniz, eviniz, ülkeniz, üniversiteniz var.” dedi.

“KKTC’nin İlim İrfan Yuvasına Dönmüş Olması Bizleri Fazlasıyla Gururlandırmıştır”
Sivas Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Hızal ile Sivas Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek; “ uğruna canlarımızı verdiğimiz, kanlarımızı döktüğümüz bu toprakları İlim irfan yuvası haline getirmiş olmanız bizleri fazlasıyla gururlandırmıştır. Bu ada ülkesine yapmış olduğunuz katkılardan dolayı ayrıca mutluluğumuzu ve teşekkürlerimizi belirtmek isteriz” denildi.

Ziyaret sonunda Sivas Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Mustafa Hızal, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sivas Başkanı Fuat Ahıskalı, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel’e Sivas şehitliğinden getirdikleri toprağı ve Türkiye Cumhuriyeti bayrağını takdim ettiler.. Doç.Dr. İrfan S.Günsel ise bayrağı öperek teslim aldı. Doç.Dr. İrfan S. Günsel ise, günün anısına heyete plaket takdim etti.

Ziyaretler anı fotoğraflarının çekilmesi ile son buldu.