NEUIslanders, Robotik Futboldaki Dünyanın En İyi 9. Takımı Oldu

NEUIslanders, Robotik Futboldaki Dünyanın En İyi 9. Takımı Oldu

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Futbol Takımı NEUIslanders, dünyanın en prestijli robotik turnuvası olarak bilinen RoboCup 2017’yi 9. sırada tamamladı.

Japonya’nın Nagoca kentinde 25-31 Temmuz tarihleri arasında yapılan robot futbolu dünya kupası RoboCup 2017’de, NEUIslanders’ın geçen senenin dünya şampiyonu olan Iran Islamic Azad Universitesi’nin takımı MRL ile yaptığı sıralamayı belirleyen maçta son saniyede yediği golle şampiyonadan 9’uncu olarak ayrıldığı belirtildi.

Futbolun Metal Kahramanları Son Saniyeye Kadar Direndi…
Turnuvanın son maçında güçlü rakibine karşı dişe dişe bir maç oynayan NeuIslanders takımı son saniyelerde yediği golle maçtan 1- 0 mağlup ayrıldı.

İki takımın da karşılıklı ataklarla başladığı maçın 4. dakikasında NEUIslanders’ın bir şutu direkten döndü. İlk yarının kalan dakikalarında MRL üst üste kornerler kullanarak NEUIslanders’ı bunaltsa da takım kalecisi gole izin vermedi.

İkinci yarının başında NEUIslanders’ın bir topu daha direkten dönünce, MRL zorunlu bir mola alıp taktik değişikliğine gitti. NEUIslanders son saniyelere kadar dirense de son saniyede rakibinin akıllıca hazırlamış olduğu korner organizasyonuna engel olamayarak kalesinde golü gördü. Bu sonuçla NEUIslanders dünyanın robotik futboldaki en iyi 9. takımı olmuş oldu.

Takım Kaptanı Ersin AYTAÇ, 2018 Organizasyon Kurul Başkanlığına Seçildi…
NEUIslanders takım kaptanı Ersin AYTAÇ seçimlerine girdiği RoboCup 2018 Montreal, Kanada organizasyon kuruluna seçildi. AYTAÇ ayrıca, Robocup takımları ve yönetim kurulundan en çok oyu alarak organizasyon kurulu başkanı olmaya da hak kazandı.

Yaptığı sunumda hakem hatalarına değinerek, hakem hatalarını minimuma indirecek önerilerde bulunan Ersin AYTAÇ, bu sunumu sayesinde gelecek sene düzenlenecek olan RoboCup 2018’de organizasyon kurul başkanı olmaya hak kazandı.

Apple’ın Kurucularından Steve WONZIAK, Robotik Dünya Kupası’nda Neuıslanders Robotik Futbol Takımına Büyük İlgi Gösterdi
Apple’ın kurucularından “süper mühendis” olarak nitelendirilen Steve Wozniak, Japonya’da gerçekleştirilen ve robotik futbolun ”Dünya Kupası’ olarak adlandırılan RoboCup 2017 organizasyonunda NEUIslander ekibi ile biraraya geldi.

Steve Wozniak, takım üyelerinden NEUIslanders ve Yakın Doğu Üniversitesi hakkında bilgiler aldı.

Futbolcu Robotların Mekanizmasını Merak Etti…
NEUIslanders robotlarını yakından inceleyen Wozniak, özellikle tekerlek ve vurucu mekanizmaların nasıl çalıştığını sorarak, futbolcu robotların oynadığı oyun kuralları hakkında bilgiler edindi.

Takım üyeleri ile sohbet eden “süper mühendis” Wozniak, kendisinin de hala garajında elektronikle uğraştığını fakat eskisi kadar çok vakit ayıramadığı için mutsuz olduğunu söyledi.

Sözünü Tuttu Robotların Maçını izledi…
NEUIslanders ekibi tarafından, Dünya Kupası’ndaki maçlarını izlemeye davet edilen WONZIAK, ekibin Stoc’s takımı ile oynadığı maçı ön sıradan izledi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ve Yakın Doğu Üniversitesi’ne de davet edilen Steve WONZIAK, daveti olumlu karşılayarak gerekli bilgileri paylaştı.

 

 

Post Author: Orhan ÖZKILIÇ